HADİ ORADAN !

Paylaş

Hadi oradan!

Türkiye’nin bor ve petrol başta olmak üzere madenlerini çıkarması yasaklandığı için bunlardan yararlanamıyormuşuz. Antlaşmanın süresi 2023 yılında dolması ile 2023’den itibaren madenlerimizi yer üstüne çıkarıp kullanarak ve ihraç ederek hızla gelişmiş ülke statüsüne geçeceğiz masalına kim inanır?

LOZAN

24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılında, yani 2023 yılında süresinin dolacağı ve geçerliliğini yitireceği hurafesi giderek daha geniş bir kesimce dillendirilmekte. Özellikle Türkiye’nin yeraltı kaynaklarının çıkarılmamasına dair bir hükmü içermekte olup, 2023’ten sonra petrol çıkarabilmemiz mümkün olacaktır.

Halbuki, Lozan Antlaşması’nın metni ve diplomatik usuller, Lozan’ın bir “son kullanım tarihi”nin olamayacağını işaret ediyor.

Lozan Anlaşması’nın İngilizce metninin ve Türkçe tercümesinin incelenmesinden de görülebileceği üzere, son geçerlilik süresi gibi bir hüküm bulunmamaktadır (İsteyenler Lozan Antlaşması’nın 21 Ağustos 1923 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan orijinali ve Türkçe çevirisine de göz atabilir) (Lozan Konferansı’nda tezekkür olunan senedat mecmuasına TBMM Kütüphanesi üzerinden ulaşılabilir).

Lozan Barış Antlaşması’nın son maddesi, “İmzalanan ve onaylanan belgelerin aslı Fransa Cumhuriyeti Hükümeti’nin arşivinde saklanacak ve onaylı birer örneği taraflara verilecektir” ifadesi yer almaktadır. Onaylı birer örneği anlaşmaya taraf ülkelerde olan bir anlaşmada daha sonra açıklanacak gizli maddeler bulunmasının beklenmesi abesle iştigaldir.

Özetle, barış antlaşmalarının geçerlilik süresi bir sonraki savaşa kadardır“.

Nokta!

Nermin SEÇKİN

https://www.facebook.com/Halk-K%C3%BCrs%C3%BCs%C3%BC-TV-103551111504154

Paylaş

1 Yorum

  1. Yer altı kaynaklarımızı çıkarmamıza müsade etmeyen akıl, yer üzerindeki kaynaklarımızıda yok etmeye çalışıyor … Tarım gibi , ormanlarımız gibi , yabancılara her türlü toprak, ev, araba satış izini vermek gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir