Yabancı nasihati !

Paylaş

Yabancı nasihati ! 24.12.2022
Hiç bir ulus yoktur ki, yabancıların nasihati ile yükselsin…

Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1922’de TBMM Konuşmasında söylediği;
“Oysa hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin?
Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir.
Tarihte böyle bir olay yaratmaya kalkanlar, zehirli sonuçlarla karşılaşmışlardır.
İşte Türkiye’de bu yanlış zihniyetle sakat olan bazı yöneticiler yüzünden, her saat, her gün, her yüzyıl biraz daha çok gerilemiş, daha da düşmüştür”
sözlerini hatırlayarak Ahmet Müfit’in yazısına giriş yapalım.
*
Yeni CHP’nin ekonomi kurmayları!

CHP’nin ekonomi programını hazırlayan ekip açıklandı. Basında yer alan ve yalanlanmayan haberlere bakılırsa, söz konusu isimler; Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Prof. Dr. Refet Gürkaynak, Prof. Dr. Ali Hakan Kara, Prof. Dr. Ufuk Akçiğit ve Jeremy Rifkin.

Prof. Dr. Refet Gürkaynak ve Prof. Dr. Ali Hakan Kara, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke’nin de, Kılıçdaroğlu tarafından Milletvekili yapılmadan önce Bölüm Başkanı olduğu yerde yani Bilkent Üniversitesi, Ekonomi Bölümünde görev yapıyorlar.
Ali Hakan Kara’nın, 16 yıl süreyle Merkez Bankası’nın Baş Ekonomisti olarak, AKP döneminin en uzun süre görev yapan bürokratlarından birisi olduğunu ve bu dönemin,
Selin Sayek Böke tarafından,
“Hem Babacan hem de Şimşek, ekonominin teknik gücünü siyasete en iyi şekilde taşıyan siyasetçilerdi” denilerek övüldüğünü de ilave edelim.

Ekibin bir diğer üyesi, Chicago Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ufuk Akçiğit. Akçiğit, aşırı finansallaşmaya dayalı neoliberal ekonomi politikalarının,
akademi dünyasındaki son dönem parlayan yıldızlarından.
Sistemin kazananı küresel finans çevrelerince desteklenen birçok kurum ve fondan ödül almış olduğunu da ilave edelim.

Ekibin bir diğer üyesi Daron Acemoğlu. Yazılarımı takip eden okurlar, Daron Acemoğlu konusundaki görüşlerimi bilirler. Tüm ülkelerin ulusal kurumlarının, “güvenilir kurumlar” yaratmak adı altında, ABD idari yapısı esas alınarak yeniden yapılandırılması gerektiğini savunan, neoliberal küreselleşmeci dünya düzeni projesinin yılmaz savunucusu bir kişi.

Söz konusu ekip üyelerinin yazdıklarına, söylediklerine baktığımda benim gördüğüm şey, ulusların düştüğüne, ekonominin ulusal değil, küresel ölçekte düşünülmesi, organize edilmesi, küresel ölçekte etkin ve yetkin kurumların aldığı “etkin ve yetkin” kararlar ve bu kurumların koydukları kurallar ile yönetilmesi gerektiğini düşünen kişiler oldukları.
Bir ortak yanları da, Selin Sayek Böke gibi onların da, Babacan, Mehmet Şimşek dönemine olumlu bakıyor olmaları.

Bu isimleri, farklı bir şekilde, 24 Ocak Kararları, 12 Eylül Darbesi ve Turgut Özal eliyle başlatılıp, o gün bu gündür, iktidar ya da iktidar ortağı olan tüm siyasi partilerce kesintisiz uygulanan ulusal ekonominin tasfiyesi projesinin, günümüz akademi dünyamızdaki temsilcileri olarak nitelemek de mümkün.

Medyada yer alan haberlere göre, CHP ekonomi programını hazırlayanlardan birisi ise yabancı. Yine haberlere göre, kendisi CHP Genel Başkan Başdanışmanı olarak da atanmış durumda.

Danışman olarak atanan kişi, Almanya Şansölyesi Merkel’in eski danışmanı, ABD’li Ekonomist Jeremy Rifkin. Washington Uzlaşısı’nın yani neoliberal, küreselleşmeci dünya düzeninin önde gelen bir savunucusu/uygulayıcısı ve bu düzenin kazananları tarafından sevilen, sayılan bir kişi.

İlk bakışta, söz konusu bağımlılık politikalarının ardında olduğunu, kendi internet sitesinde açıkça ifade eden TÜSİAD yapsaydı da aynı listeyi yapardı diyeceğimiz bir liste söz konusu.

Listede yer alan tüm bu kişiler göz önüne alındığında, 1980 Turgut Özal, 2001 Kemal Derviş ve 2002 AKP ekonomi politikalarının küresel ve yerel düzlemde savunucusu olmuş kişilerden oluştuğu görülen, CHP’nin yeni danışman heyetinin üreteceği kurtuluş reçetesi hakkında olumlu düşünmem mümkün gibi görünmüyor.

Söz konusu danışmanların katkısının gerçekte ne olduğunu,
“Çok güzel şeyler açıklayacağız. Bekleyin” diyerek işaret ettiği 3 Aralık’ta açıklanması beklenen, “vizyon belgesi” sayesinde sanırım görme, içeriğini daha nesnel olarak değerlendirme fırsatımız olacak. Dolayısıyla, farklı bir şey çıkacağını ummasam da bekleyip görmek, büyük sermayenin belge üzerindeki etkisinin ne olduğu dahil, ayrıntılı değerlendirmeyi o zaman yapmak gerekiyor.

Biz şimdilik yazımızı, Ekonomik bağımsızlık olmadan, siyasi bağımsızlık olmayacağını söyleyen Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1922’de yaptığı TBMM Konuşmasında söylediği; “Oysa hangi istiklal vardır ki yabancıların nasihatleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. Tarihte böyle bir olay yaratmaya kalkanlar, zehirli sonuçlarla karşılaşmışlardır. İşte Türkiye’de bu yanlış zihniyetle sakat olan bazı yöneticiler yüzünden, her saat, her gün, her yüzyıl biraz daha çok gerilemiş, daha da düşmüştür” sözleriyle bitirelim.

Ahmet Müfit-VERYANSINTV


Ahmet Müfit, Jeremy Rifkin’i tanımlarken,
sadece ekonomi/ekonomist tarafından bakmış ve ne olup olmayacağı tarafında ise bekleyip, görmeyi seçeceğini söylemiş.
Fakat, şunu da eklemek gerekir.
Jeremy Rifkin, Almanya Şansölyesi Merkel’den önce, İspanya Başbakanına baş danışmanlık yapmıştı.
İspanya’daki ekonomi baş danışmanlığı sırasında, özellikle Katalan ayrılıkçılarla fazla içli dışlı olması ve bu sebeplerle,
İspanya’da ayrılıkçı terörün çok fazla artması ile, İspanya’dan bir daha İspanya’ya girişi yasaklanarak kovulduğunu,
Türkiye’de chp yönetiminin, Jeremy Rifkin’nin baş danışmanlığı ve ekonomik danışmanlarının tamda Türk Halkına tanıtımını yaptığı gün,
Rifkin’in daha önce ekonomik baş danışman olduğu Almanya gibi bir demokrasi ülkesinde veya öyle olduğu söylenen Almanya’da, hükümete darbe suçlaması ile pek çok kişinin tutuklandığı gün olması ise, yine garip bir tesadüf müdür ??

halkkürsüsü #rsevinç

Sağlıcakla Kal Yüce Türk Milleti’m

Ramazan Sevinç 24.12.2022

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir