“ADALARI İŞGAL ETMENİZ BİZİ BAĞLAMAZ”

CB ve AKP Genel Başkanı R.T. Erdoğan ilk defa Yunanistan’ın Ege’deki adalarımızı işgal ettiğini itiraf etti.

Erdoğan, Samsun’da yaptığı açıklamada Yunanistan’ı eleştirerek, “Adaları işgal etmeniz filan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Bir gece ansızın gelebiliriz” ve “Yunanistan’a bizim tek cümlemiz var: İzmir’i unutma!”cümlelerini sarf etti.

Oysaki Yunanistantaa2004 yılından itibarenTürkiye’ye ait 20 ada ve 2 kayalığı adım adımönce işgal ve sonra ilhak etti.Adalarımızda 14 Yunan askeri üssü ile 6 bin Yunan askerini konuşlandırdı.

Bu dehşet haberikamuoyuna ilk duyuran Millî Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalımoldu. Yalım kamuoyunu uyandırmak içinyaklaşık 8 yıldan beri müthiş bir fedakârlık ve gayret içinde.

Ümit Yalım’ı Kasım 2014’teAdana’da, Aydınlar Ocakları 40. şurasında tanıyıncakendisiniKocaeli’ye davet ettim.O yıllarda başkanı olduğum Kocaeli Aydınlar Ocağı’nda Şubat 2015’tekonferans verdi. Bu konferans Yunanistan’ın adalarımızı işgalinin kamuoyuna anlatılmasında ilk işaret fişeklerinden biri oldu.

Ümit Yalımmeseleyi Türk milletine anlatabilmek için yazılar yazdı, konferanslar verdi.Sözcü ve Yeniçağ başta olmak üzere verdiği bilgileri paylaşabilecek medya organları ve ünlü yazarları bilgilendirdi. Muhalefet parti liderlerinden randevular alıp brifingler verdi. Adeta tek başına bir karargâh gibi çalışarak bize ait olan adaların Yunanistan tarafından işgal ve ilhakına nasıl göz yumulduğunu anlattı.

Ümit Yalım son derece nazik ve naif bir insan. Fakat konu vatan olunca kadife eldiven içindeki çelik yumruk gibidir. Konferans ve yazılarında“adalarımızın işgal ve ilhakından sorumlu olan dönemin Başbakanı R. T. Erdoğan ile bu dönemlerde Genelkurmay Başkanlığı makamında bulunanların ileride vatana ihanet suçundan yargılanacağını” söyledi.

Bütün bunlara rağmen ne Erdoğan’dan ne de Genelkurmay Başkanlarından bir ses çıkmadı.

2004’te CHP Milletvekili Onur Öymen soru önergesi verdi. “Yunanistan’ın bayrak diktiği adaların Türkiye’ye ait olup olmadıklarını” sordu. 18 sene cevap verilmedi.

Bugüne kadar iktidar kanadı 20 adamızın Yunanistan tarafından işgaliniinkâr ediyordu.

Nihayet RTE işgali itiraf eden yukarıdaki açıklamayı yaptı.

*******************************

GAYRİ ASKERİ STATÜDEKİ ADALAR SİLAHLANDIRILDI

MSB Genel Sekreteri E. Kurmay AlbayÜmit Yalım sadece mülkiyeti bize ait olan adaların işgalini haber vermedi. Bunun yanında uluslararası antlaşmalara göre gayri askeri statüdekiRodos, Batnoz, Lipso, İleriye,Kelemez, İstabulya, İncirli, Sömbeki, İleki, Kerpe ve Meisadalarınakonuşlandırdığı askeri birlikleri, yaptıkları havaalanlarını da rakamlarıyla, belgeleriyle anlattı.

R.T. Erdoğan ve Genelkurmay Başkanlarımız bu silahlandırmayı adeta seyretti.

Ocak 2020’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın Ege’de uluslararası antlaşmalarla belirlenen gayri askeri statüdeki23 adadan 16’sınıanlaşmalara aykırı olarak silahlandırdığını açıkladı.

Ama Türkiye sadece Yunanistan’ı Birleşmiş Milletlere şikâyetetmekle yetindi.

Erdoğan’ın “bir gece ansızın gelebiliriz” sözününYunanistan’da panik yaratması gerekirdi. Yunanlar hiç ciddiye almadılar. Bu konuyu “Erdoğan iç seçim malzemesiolarak kullanıyor” diye değerlendirdiler.

*******************************

ZAMANLAMA DOĞRU MU?

Türkiye’nin 2004 yılından bu yana tepki göstermediği adalarımızın işgal ve ilhakına tepkisi için zamanlama doğru seçildi mi?

Egedeki adalarımızın işgal ve ilhak edildiği 2004-2010 arasıTürkiye ekonomisişimdiye göre daha güçlü idi. AB, ABD ve NATO ile ilişkilerimizsorunlu değildi.

Günümüzde Yunanistan askerî açıdanABD tarafından güçlü bir şekilde desteklenmekte. Yunan ordusu silah ve teçhizat olarak güçlendirildi.Yunanistan’da kurulan ABD üsleri Yunanlar için bir güvence durumunda. Yunan hava kuvvetleriF-35’lerletakviye edildi.Hava savunma sistemleri ile hava sahası saldırılardan korunaklı hale getirildi.

Nisan ayında Yunanistan, Ege Denizi bölgesinde bulunan tüm hava savunma sistemlerini aktif hale getirdi.

Türkiye ise ekonomik olarak derin bir krizin içindedir. Borçları döndürmekte sıkıntı yaşıyor. OrdumuzaF-35’leri alamadık, F-16’ları bile modernize edemedik. NATO’nun hava savunma sistemi ülkemizden çekildi ve Rusya’dan alınan S-400 sistemi eksikleri tamamlanamadan hangarda bekletilmektedir. Yani halen aktif hava savunma sistemimiz yok.

Bunları bildiği için Yunanistan’ın cüreti iyice arttı. YunanistanEgede uçaklarımızıRus yapımı S-300 hava savunma sisteminden“radar kilidi” atarak taciz ediyor.

Bunlar Yunanistan’ın Türkiye’yi yeneceğini göstermez. Ama Yunanistan düşmanımız olursa bizim kolay yenebileceğimiz bir devlet değil artık.

Bu bakımdan Erdoğan’ın “bir gece ansızın gelebiliriz” açıklamalarınınzamanlaması uygun değil. Dış politika üslubu olarak faydasız.

Bu açıklamaların tek hedefi yaklaşan seçimler öncesi Yunanistan’la gerilim politikası yaratılmak istenmesidir. Böylece “beka sorunu”ve “böyle bir zamanda iktidar değiştirilmez”propagandasıyapmayıplanlıyorlar.

*******************************

ADALAR DEMİŞKEN…

MSB Genel Sekreteri E. Kurmay AlbayÜmit Yalım Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın Aralık 2018’de de misafiri oldu. Buradaki konferansında ve basında çok önemli iki bilgiyi paylaştı:

  1. Kuzey Ege Adalarının mülkiyeti Türkiye’nindir. Bu adaların etrafındaki kıta sahanlıklarında bulunan petrol Türkiye’nin hakkıdır.

Bu adaların hukuki statüsü 1913 Londra Antlaşması’yla belirlendi. Bu antlaşmaya göre Kuzey Ege Adaları’nın sadece zilyetliğini (kullanım hakkını) verdik, egemenliğini vermedik. Lozan’da da bu durum tescil edildi; Adalar ve kıta sahanlıkları bizimdir.

Kuzey Ege’de bulunan Taşoz, Semadirek, Limni, Bozbaba, Midilli, İpsara, Sakız, Sisam ve Ahikerya adalarının mülkiyeti ile karasuları, bitişik bölge, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge gibi deniz yetki alanları ile hava sahası hukuken Türkiye’nin egemenliğindedir.

Oysa şimdilerde Yunanistan buralarda açtığı petrol kuyularıyla (günde 4.000 varil)toplamda milyonlarca varil petrolümüzü çalmaya devam ediyor.

  • Girit adasının dörtte üçü hukuken Türkiye’nindir. Ve Girit’in etrafındaki 14 ada ile kıta sahanlıklarının mülkiyeti de Türkiye’ye aittir.

Bakalım CB Erdoğan ve iktidar kanadından bu adalardaki haklarımızla alakalı bir söz duyabilecek miyiz?

08 Eylül 2022

Ruhittin Sönmez

Halk Kürsüsü


BU KANAL BİR HALK KÜRSÜSÜ DERNEĞİ YAYIN MECRAASIDIR.

POPÜLER

BİZİ PAYLAŞIN

REKLAM

GLOW JEWELRY

www.glowjewelrytr.com
REKLAM

ABONE OL

Güncel haberleri kaçırmamak ve en son gelişmelerden haberdar olmak için abone olun.

KATEGORİLER

YORUMLAR

yavuz aktaş
Haziran 25, 2023 at 12:49 pm
VERİN 400 Ü BU İŞ SÜKUNETLE OLSUN BİTSİN DEDİYİ TAM…
youtube reklam ver
Haziran 15, 2023 at 10:57 am
youtube reklam verme
Omer çelik
Haziran 6, 2023 at 11:58 pm
Tebrik ediyorum. Insan bu şu misali kıvrım kıvrım akar ya...…
Ateş Turan
Haziran 6, 2023 at 1:18 am
—süpersin yaa,,, Vallahi mi ,, ben orda yaşamak istiyoruumm… 🙋‍♀️🇹🇷🇹🇷

ETİKETLER