Depremden Etkilenen Küçük İşletmeler için Hibe Programı

      Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, İsveç’in sağladığı finansman desteğiyle, Şubat 2023 depremlerinde hasara uğrayan küçük işletmelere yardım etmeye yönelik bölgesel Deprem Toparlanma Hibe Programı uyguluyor. UNDP, programın uygulanmasında depremden etkilenen 11 ildeki (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa) Ticaret ve Sanayi Odaları ile işbirliği yapıyor.

        Bölgesel Hibe Programı, İsveç Hükümeti, UNDP ve farklı ticaret ve sanayi odalarının el ele vererek küçük işletmelerin toparlanmasını destekleme yönünde ilk adımlarını yansıtıyor.

Bu işbirliği girişimi, mali kaynaklar, kapasite geliştirme girişimleri ve mesleki eğitimi basit, hızlı ve etkili bir destek paketi halinde girişimciler ve küçük işletmelere sunmak üzere birleştirerek, böylelikle yerel ekonomide daha büyük bir toparlanmayı tetikleyecek küçük işletme dinamizmini yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Başvuru Şartları

    Bölgesel Hibe Programı’nın iki öncelikli amacının birincisi, girişimciler ve küçük işletmelerin yerel ekonomiye hayati önemdeki katkılarını tanıyarak, deprem nedeniyle kapanmak zorunda kalanların faaliyetlerini yeniden başlatmalarına yardım etmek. İkincisi ise deprem nedeniyle artan evde bakım işleri yükü dahil olmak üzere kadın girişimcilerin depremden toparlanmada daha büyük engellerle karşı karşıya olduklarını dikkate alarak, kadınların yönettiği işletmelerin depremden toparlanmasına ilave yardım sağlamak;

Destek Miktarı  

    Hibe miktarı minimum 30.000 TL ile maksimum 300.000 TL arasında olacak. Programın toplam 4,5 milyon ABD Dolarlık bütçesi üç bileşene ayrıldı.

1.     Doğrudan hibe: Bütçenin yüzde 80’i küçük işletme sahiplerine doğrudan hibe olarak aktarılacak. UNDP böylelikle, fonların mümkün olduğunca çoğunu, kira, tamir veya yeni ekipman ve malzeme alımı da dahil olmak üzere, işletmenin acil ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde tahsis edecek. Küçük işletmeler beş aydır hayatta kalmaya çalışıyor, nakit girişine derhal ihtiyaçları var.

2.     Kapasite geliştirme: Bütçenin yüzde 10’u, afet sonrası yeni gerçeklerle nasıl başa çıkacakları hakkında işletmelerin danışmanlık ihtiyaçlarını karşılamak üzere, ürün geliştirme, pazarlama ve dağıtımı destekleme gibi, işletmeler ve odaların kapasite geliştirme girişimlerine tahsis edilecek.

3.     Mesleki eğitim: Bütçenin diğer yüzde 10’u da girişimcilerin verimliliği artırmaları ve ürün gamını genişletmeleri için çalışanların ve istihdam edilebileceklerin yeni beceriler edinmelerini sağlayacak mesleki eğitimlere tahsis edilecek

Başvuru Tarihi

       Hibe başvuruları 30 Temmuz – 30 Ağustos 2023 tarihleri arasında bir ay süreyle kabul edilecek.

Başvurusu için info@kocaelihibe.com mail atarak danışmanlık ve bilgi alabilirsiniz.

 Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın.

Halk Kürsüsü


BU KANAL BİR HALK KÜRSÜSÜ DERNEĞİ YAYIN MECRAASIDIR.

POPÜLER

BİZİ PAYLAŞIN

REKLAM

GLOW JEWELRY

www.glowjewelrytr.com
REKLAM

ABONE OL

Güncel haberleri kaçırmamak ve en son gelişmelerden haberdar olmak için abone olun.

KATEGORİLER

YORUMLAR

yavuz aktaş
Haziran 25, 2023 at 12:49 pm
VERİN 400 Ü BU İŞ SÜKUNETLE OLSUN BİTSİN DEDİYİ TAM…
youtube reklam ver
Haziran 15, 2023 at 10:57 am
youtube reklam verme
Omer çelik
Haziran 6, 2023 at 11:58 pm
Tebrik ediyorum. Insan bu şu misali kıvrım kıvrım akar ya...…
Ateş Turan
Haziran 6, 2023 at 1:18 am
—süpersin yaa,,, Vallahi mi ,, ben orda yaşamak istiyoruumm… 🙋‍♀️🇹🇷🇹🇷

ETİKETLER