ABİGEM Ve KSO’dan Online Sertifika Töreni

    Doğu Marmara ABİGEM ve Kocaeli Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen Güçlü ve Sürdürülebilir İhracat için “İhracat Satış Kampı” sertifika töreni online olarak yapıldı.

   Online olarak düzenlenen  töreni sunan ABİGEM Uzmanı Mehtap Demir’den , ilk sözü alan; Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ”Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre 2020 yılında; İhracatımız  26,3 milyar dolar, (TR ihracatındaki payımız  yüzde 15,5). Eğitim programındaki amacımız ilimizin TR ihracatındaki bu yüzde 15,5’lik payını arttırmaktır. Program ile firmaların ihracatta var olan başarılarını arttırmayı ve ihracat yapamayan firmaların ihracata başlamalarını sağlamayı hedefliyoruz. 2019 yılında hiç ihracat yapmamış 5 firma ile pilot olarak başlattığımız İhracat Satış Kampı programımızdan sonra 2 firmamız ihracata başlamıştır.”dedi.

   Program içeriğinde Firmalarda denetlenebilir bir ihracat satış sisteminin kurulması, müşterilere ulaşmak için detaylı pazar araştırması yetkinliğinin kazanılması, hedeflenen satışlara ulaşmak için planlı çalışma yetkinliği kazanmış çalışanlar,işletmelerin ürünleri için hazırlanmış İhracat Pazar Araştırması Raporları, uluslararası pazarlama takviminin oluşturulması gibi çok yünlü satış yöntemlerine yer verilmiştir.

   Çalıştıkları firmaları açıklayan Zeytinoğlu “Bu firmalarımız; Ramazan Aycan Makine, (Polonya’ya satış yaptı) ve Aşsan Gıda(ABD, Almanya, İtalya’ya satış yaptı. Hollanda’ya da numune gönderdi.)Yeni tamamladığımız eğitim sonundaki verilere baktığımızda da yine bu hedefi gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi.

   Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz 20 günlük (8 hafta) eğitim programına yoğun ilgi vardı.  Eğitim maliyeti Kocaeli Ticaret  Odası tarafından karşılanmıştır. Kırk beş  firmanın  başvuru yapması ile  katılım için belirlenen kriterler çerçevesinde görüşme yapıp içerisinden 13 firma seçildi.  

 

Yorumlar

CAPTCHA Image