Başiskele Wellborn Otel’de Marmara Bölge Toplantısı’nın ev sahipliğini CHP Kocaeli İl Örgütüyaptı

“Sorunlar bizimle çözülüyor”

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, Kocaeli’nin yarım kalmış projeler şehri olduğunu, CHP sayesinde sorunların çözüme ulaştığını söyledi

CHP, Başiskele Wellborn Otel’de Kocaeli Sakarya, Düzce, Bolu illerini kapsayan Marmara Bölge Toplantısı’nın ev sahipliğini CHP Kocaeli İl Örgütüyaptı.Toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, CHP PM Üyesi Ayça Taşkent ile CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, CHP Düzce İl Başkanı Basri Karslıoğlu, CHP Bolu İl Başkanı Hüseyin Kazım Karsu, CHP il yöneticileri, İlçe başkanları ve gençlik kolları yöneticileri,  CHP İl eski Başkanları Mustafa Küpçü, Cihat Altınyuva, İbrahim Aydın, Selim Yıldız, ilçe başkanları ve ilçe örgütleri katıldı. 

“Ülke yanıyor, hükümet sessiz”

Toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, “Ülkemiz yanıyor. Hükümet sessiz.

Ülkeyi yönetemiyorlar. Antalya, Muğla, Marmaris’i ve Bodrum’u Genel Başkanımız gezerek feryadı dile getirmiştir. Dün de Cumhuriyet döneminde kurulan THK uçakları için yapılması gerekenleri söylemiştir. Belediye başkanlarımız taşın altına elini koyarak yazılı olarak yapılması

gerekenleri bildirdi. Orman yangınları bu sene olmuyor, her sene oluyor. O yüzden bizler THK’yı mutlaka havalandırmalıyız. Sanayi odalarından, ticaret odalarından talebimiz THK’ya sahip çıkılmasıdır. 

Marmara Bölge Toplantısı’nın ev sahipliğini CHP Kocaeli İl Örgütüyaptı.

“Tüm örgütlerimiz sokaklarda”

Biz göreve gelmeden önce hayallerimiz vardı. Biz genelde ve yerelde iktidar olacağız diyorduk. 6 ay önce söylediğimizde bazı gazete genel yayın yönetmenleri ben gittikten sonra ‘Bu çocuklar ne kadar hayalperest’ demişlerdir. Bizim tüm örgütümüz sokaklarda mücadele ediyor. Esnafın,nişçinin, emekçinin yanındayız. Biz göreve geldiğimizde sokakta il başkanlığı yapacağız dedik.

“SEDAŞ yerine bizi arıyorlar”

Marmara Bölgesi Kocaeli sanayinin başkenti. Türk ekonomisine ciddi faydada bulunuyor ama gerekli geri dönüşümü alamıyor. Fikir sahibi olabilmek için önce bilgi sahibi olmamız lazım. Kocaeli yarım kalmış projeler kentidir. İktidar Mutlu Kocaeli’ diyor ama hayır öyle değil. Karamürsel’in Tepeköy Göleti hala kullanılamıyor. Şehir hastaneleri Kocaeli’de muzdarip durumda, Çayırova’nın sorunları bizler sayesinde çözülüyor. Elektrik, internet kesintilerini zaten söylemiyorum. İnsanlar SEDAŞ yerine bizi aramaya başladı.

“Sahada olmaya devam edeceğiz”

Bizler tek tek esnaflarımızın elini sıkıp hiçbir esnafı atlamadan, sorunlarını dinledik. CHP olarak sorunları aktarmaya devam ediyoruz. Gebze, Darıca, Çayırova, Dilovası’nı tek tek dolaştık. 24 Haziran Perşembe günü yine Genel 

Başkanımızla muhtarlarımızı dolaştık. CHP sahada olmaya devam edecek. CHP’nin Kocaeli’ye verdiği önem ortadadır. Biz iktidar için sokaklardayız. Mevcut yönetim artık yoruldu yapamıyor” eleştirilerinde bulundu.

Marmara Bölge Toplantısı’nın ev sahipliğini CHP Kocaeli İl Örgütüyaptı.

“Bakan, CHP’li vekile uçağımız var demiş”

CHP’nin Marmara Bölge Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in Tarım ve Orman Bakanı’na yangın uçağıyla ilgili soru sorması üzerine Bakan’ın ‘Yeterince ekipmanımız var’ dediğini söyledi.

Toplantıda söz alan CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç şu ifadeleri kullandı: “Yangının başladığı ilk günden itibaren Muğla’daydım. Genel Başkanımızın görevlendirmesiyle komitede görev aldım. Hayatımda hiç bu kadar çaresiz olduğumu hatırlamıyorum. Çok çığlık işittim ama ormanın çığlığını hiç bu kadar hissetmemiştim. Recep Tayyip Erdoğan denilen kişi AKP’nin Genel Başkanı olma 

sıfatının ötesine gidemediğini bu yangında tekrar göstermiş oldu. Bir millet bu kadar çaresiz bırakılamaz. Herkes yüzünü devlete çeviriyor, devletten gelen bir tek uçak yok.

 

“Hiç bu kadar çaresiz kalınmdaı”

Bakan ‘Envanterimizde tek bir uçak yok’ diye açıklama yapıyor. 100 yıllık birikimi olan Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı olarak; sözde makamında oturan kişinin 13 tane uçağı olan kişinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin tek bir yangın uçağı yok. Bu millet hiç bu kadar çaresiz bırakılmadı. CHP için değil, Millet İttifakı için değil, siyaset için değil, Türkiye Cumhuriyeti için acilen iktidar olmamız gerekiyor. Derhal göreve gelmemiz gerekiyor. Yıkımı tekrar inşa etmemiz gerekiyor” dedi.

Marmara Bölge Toplantısı’nın ev sahipliğini CHP Kocaeli İl Örgütüyaptı.

“Zor dönemlerden geçiyoruz”

Özkoç’un ardından konuşan CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de şunları söyledi: “Ülke olarak çok zor dönemlerden geçiyoruz. Sekiz gündür yanıyoruz ve sekiz canımızı kaybettik.

Toplum olarak yalnız bırakıldık. Yangını değil algıyı yöneten iktidarın elinde yalnız bırakıldık. Tek adam rejimi altında 10 milyona dayanan işsizlik yangınıylayız. Sadece yoksullukla değil, aynı zamanda büyük bir borç yüküyle de baş başa bırakıldık.

“Felaketler kader değil”

Bugün vatandaşımızın sisteme borcu 967 milyar liraya ulaştı. Tüm bu felaketler bir kader değil. Kurulmuş olan düzenin siyasi iktidarın bilerek isteyerek kurmuş olduğu düzenin yıkımı.  Başka bir siyasi partiyle düzeni değiştirmemiz ve bu yıkıma son vermemiz mümkün. Bu salonun ötesine taşıyor olduğumuz irade bu yıkıma son verme iddiasıdır. Bize düşen karanlığı görüyoruz ama umudu kurabiliriz diyen bir cesarettir. Ranttan yana değil halktan yana bir düzen kuracağız. Demokrasiyi yok eden değil hak hukuk olan bir sistem kuracağız. Kuracağımız bu düzen afetleri izlemeyecek önlem alacak. İşsizliği izlemeyecek istihdam yaratacak. Çiftçinin toprağı ekmesini sağlayacak. Bunu inşa edebiliriz, edeceğiz.

“Kendi iktidarı için”

Can yok olduğunda baktığı yerde para görmeyen, toprak gördüğünde üretim gören bir anlayışı getireceğiz. Saray, THK uçaklarını kullanmayarak bilerek isteyerek kendi iktidarını korumak uğrana bir halkı yangında bırakıyor. Biz bu düzeni değiştireceğiz. Kurumlar yok, kurallar yok bizim kriz anında yüzümüzü döneceğimiz devlet iktidarı nedeniyle yok. Biz yeniden halkın olan devleti inşa etmek zorundayız. Yangını kendi emeğiyle söndürmek için uğraşan kamu emekçileri, yani halka gönülden şükranlarımızı iletiyorum.

“Biz o 4 milyon doları bulurduk”

Yarını beklemeyip bugünden iktidarımızı kuran belediyelerimize teşekkür ediyorum. Uzmanlar yangınların çıktığı ilk anda uçak gerekiyor dediler. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Tarım ve Orman Bakanı’na ‘Yangınlar artıyor bunu öngörebiliyoruz var mı yeterli uçağımız?’ diye sordu. Bakan, ‘Yeterince ekipman var’ demiştir. O gün eğer Bakan elimizde yok ama 4 milyon dolara ihtiyacımız var

demiş olsaydı. Biz o 4 milyon doları bulurduk. Bize gerçeği söylemediniz, felaketi yarattınız. 11 Belediye Başkanımızın açık çağrısı var. ‘Devlet yapmıyorsa biz yaparız’

Marmara Bölge Toplantısı’nın ev sahipliğini CHP Kocaeli İl Örgütüyaptı.

“Sarayın üç günlük harcaması”

Geçtiğimiz yıl 833 milyar liranın içerisinden 4 milyon doları bir uçağa ayırmamış iktidar, vergileri başka yerlere harcamış. Yangını söndürecek olan 4 milyon dolar bütçenin 100 binde biri. Eğer uçaklara yatırsalardı canlarımızın geleceğini güvence altına alırdık. 4 Milyon dolar sarayın 3 günlük harcaması.

Biz saraylara para gömmeyeceğiz. Bu açık bir siyasi tercih. Geçen yılın bütçesinden 2020 yılında kamu özel iş birliği yandaş şirketlere 83 milyar lira ödediler. Biz kamulaştırırsak halkın parası olacak. Bir avuç imtiyazlığı zenginleştiren düzeni yok edeceğiz. Buharlaştırılan 128 milyar doları izleyen, hepimizin canını tehdit eden devletin yerine birlikte bir geleceği kuralım” ifadelerini kullandı.

“İlk defa yangın yaşamıyoruz”

Böke’nin ardından konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da şu sözleri kaydetti: “Ülkemizde yangınlar var. İlk defa yangın yaşamıyoruz. Dünyada bir küresel ısınma sorunu var. O yüzden yangınlardan hemen önce tedbir alınması gerekiyor. Defalarca Grup Başkan Vekillerimiz öneriler yaptılar. Paris İklim Anlaşması’nı onaylamaktan kaçınıyorlar çünkü söylemiş olduğumuz tedbirlerin alınması gerekiyor.

 

 

“AKP ile tedbir almayı unuttuk”

 

AKP ile biz tedbir almayı unuttuk. 2002’de 176 tane yangınımız çıktı. O dönemde 16 tane yangın söndürme uçağımız var. Ve yangın çıktıktan hemen sonra tedbirler alındı. Bu ülkede bir geleceğe dair umut besleyeceğimiz iktidar mı var? 2002’de olan uçaklar 2020’de yok. Cumhurbaşkanı’nın 2002’de bu kadar uçağı yoktu.  Sorunlarımız var iklim krizi bir sorun, sel felaketleri de yaşıyoruz. Ama daha önceden dere yataklarını kapatan binalar yoktu ülkede tedbir alınıyordu.

Marmara Bölge Toplantısı’nın ev sahipliğini CHP Kocaeli İl Örgütüyaptı.

“Her yıl aynı sınavdan sınıfta kalıyorlar”

Çin’de bir salgın oluştu ve Türkiye’deki ilk vaka mart ayında görüldü. Biz 70 gün hiçbir şey yapmadık. Bu süreç yürütülemedi. Böyle bir durumda AKP’nin Türkiye’ye gösteremediği felaket olur ama tedbir alamadı. Her yıl aynı sınavdan sınıfta kalıyorlar. Bu iktidarın onun için değişmesi gerekiyor. 11 Büyükşehir Belediye Başkanımız ‘Uçaklar uçurulsun diye o 4 milyon doları vermeye hazırız.

“Hani İstanbul seçimi çalınmıştı?”

Daha önce de 50 milyon dolar yok diye fabrikayı Katarlara verdiler. Yandaşlara parayı peşkeş çekmekten uzak durmuyorlar. Hala işleri onlara veriyorlar. Türkiye’yi bu hale getirdiler.  Hani İstanbul seçimi çalınmıştı?

Hani İstanbul’da sosyal yardım kesilecekti? AKP’nin söylemiş olduğu bu yalanlara aldırış etmeden süreci yürütüyorlar. Her iki vatandaşımızdan birisi CHP’nin kurmuş olduğu belediyemizden yardım alıyor.

Bütün bu pandemi koşullarında dahi hizmet etmeye devam ediliyor. Önümüzdeki ilk seçimde Türkiye’de yeni dönemi başlatan bir siyaseti ortaya koymamız lazım” diye konuştu.

 

Yorumlar

CAPTCHA Image