BİTCOİN HARAM MI? BİTCOİN NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR? COİN MADENCİLİĞİ NEDİR?

2000-li YILLARDA PARANIN İZİNİ KAYBETTİREBİLMEK İÇİN BİR KAÇ KİŞİ SANAL PARA AĞI OLUŞTURMUŞTUR.
 

-AMAÇLARI KULLANILAN PARANIN TAKİP EDİLEMEMESİNİ SAĞLAMKTIR.

-2008li YILLARDA DEEPWEP ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

DEEPWEP - İNTERNETİN KARANLIK YERİDİR.

-İNTERNETTE ÖZEL BİR ODA OLUŞTURULUR, DÜNYA ÇAPINDA BELLİ BAŞLI İNSANLARIN GİREBİLDİĞİ BİR YERDİR. 

- DEEPWEP ORTAMINDA TOPLANAN KİŞİLERLE, UYUŞTURUCU, SİLAH KAÇAKÇILIĞI VS GİBİ KÖTÜ TİCARETLER YAPILIYOR.
BURADA YAPILAN KÖTÜ TİCARETİN PARA AKIŞININ TAKİP EDİLEMEMESİ ADINA, TAKİBİ OLMAYAN SANAL PARA KULLANILMAYA BAŞLANIYOR.
 

DEEPWEB denilen yerde bu yapılan kötü ticaretleri bankadan adam ödeyemez değil mi orada hani EFT gönder kısmında  açıklama istiyor işte kaçak silah ticareti falan ona yazamaz adam değil mi Onu yazamayacağından da takip edilemeyen Bir paraya ihtiyacı var ve bu yüzden de Bitcoin en yaygın 2008'den beri bu DEEPWEB denilen alanda kullanıyor. Bitcoin diyorum da yani Asıl adı COİN.

Bu şekilde kullanılan toplam 1300 çeşit COİN bulunuyor.
-SANAL PARANIN MERKEZİ YOKTUR.
-MERKEZSİZ BİR DAĞITIM AĞI VARDIR.
-YAKLAŞIK 21 MİLYON'A GELİNCE, SİSTEM KENDİNİ KİTLEYECEK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMİŞTİR.

Burda bitcoin ile ilgili bilmemiz gereken en önemli mesele Merkezi yok internet üzerinde merkezsiz bir dağıtıma var ve para gelip o sanal para ticaretini buradan yapıyorlar bu Bitcoin dediğimiz yaklaşık 21 milyona gelince sistem kendini kitleyecek şekilde Dizayn edilmiş bir şey. Şu an o 21 milyona da az kalmış az kaldığından dolayı yeni üretilen COİN Her geçen gün daha da zor bir hale geliyor. Bu üretmek ne demek, onada bakalım bu alana  Madencilik diyorlar. Sen internette bir bilgisayar Sörvır sistemi oluşturuyorsun Tabii bunu fabrika boyutunda yapanlar var. Senin oluşturduğun bilgisayar sisteminde  CPU  işlemci ekran kartı veya RAM’inii artık neyse onu kullandırıyorlar ve onu kullanmanın Bedelinde Maden kazılıyor ve sana COİN veriyorlar Madencilik denilen olay böyle yapıyor. Sonucuna bir COİN  kazanıyor. COİN 21 milyon olduğunda sistem kendini kitleyecek daha fazla üretilmeyecek aslında 21 milyon olmasına çok kalmamış ama az kaldığından dolayı sistemi daha zor bir hale getirdiklerinden en son 21 milyonuncu koini 2140 yılında üretilecek şekilde Dizayn etmişler yani sistemin çalışma potansiyeli olabildiğince ileri yıllara kadar devam edecek 

İSLAM AÇISINDAN BİTCOİN

1-PARANIN BİR MERKEZİ, BİR DAYANAĞI YANİ BİR GARANTÖRÜ OLMAMASI, İSLAMİ FİNANS AÇISINDAN EN BÜYÜK PROBLEMİ OLUŞTURUR.
-KAYNAĞI VE DAYANAĞI OLMAYAN BİR PARA, ÇOK KOLAY MANİPÜLE EDİLEBİLİR.
 
2- BU PARA ÖLDÜKTEN SONRA MİRAS BIRAKILAMAYACAĞINDAN, SİSTEM BU ŞEKİLDE DİZAYN EDİLMEDİĞİNDEN VE İSLAMDA'DA MALIN KORUNMASI İLKESİNE AYKIRI BİR HAREKET OLDUĞUNDAN DOLAYI KAFALARI KARIŞTIRMIŞTIR.

PARANIN 3 ÇEŞİDİ VARDIR.

1- HİLKATTE PARA :
 -ALTIN GÜMÜŞ V.B
2-İTİBARİ PARA : 
-KAĞIT PARA V.B
-ARKASINDA GARANTÖR BİR DEVLET VARDIR.

3- BİTCOİN (DİJİTAL PARA) 

-ARKASINDA GARANTÖR BİR DEVLET YOKTUR.

HİLKATTE  para diye geçer nedir bunlar: altındır gümüştür bunlar HİLKATTE paradır itibari para vardır mesela bizim Bugün kullandığımız kağıt paranın kağıdını bir değeri var mıdır kağıdın değeri yoktur ama itibarı odaklı değeri var mıdır Vardır değil mi.  Biz alışverişimizi bunda yapabiliyoruz İşte o paranın itibarı olarak 1 değerinde olmasının en büyük sebebi arkasında garantör bir devletin olması. garantör bir devlet olduktan sonra kağıt para daha az Manipüle edilebilen bir şeye dönüşüyor.  ALTIN ve GÜMÜŞ ise manipülesi daha zor bir şey dönüşüyor ama Bitcoin dediğim paranı arkasında bir devlet ve bir garantör olmadığından yarın bir gün bütün Bitcoin leri kapattık biz bu hesabın üstüne yattık denildiğinde yahut çok inişli ve çıkışlı bir manipülasyona bırakıldığında senin dayanabileceğin hiçbir Garantör olmadığından Bitcoin parasının kullanımı biraz ŞAİBELİ duruma düşmüş oluyor.

 

 

 

Dayanağın Olmaması yani garantörü olmaması o parayı çok kolay Manipüle edilebilir bir hale getirdiğinden problem teşkil ediyor. Şimdi bu saydığım 2 sebepten Bitcoin kullanmak biraz şaibeli bir durum oluşturuyor bu Bitcoin yarın bir gün bir devletin tanıması veyahut altyapısının oluşturulması ile uygun düşme Halide söz konusu işin böyle bir durumda var yani dünya Eğer bu tarafa doğru evrilecekse bizim bu teknolojiyi daha ayrıntılı belki araştırıp Bunu daha sağlam ve dayanıklı bir hale getirmemizde gerekebilir bir ihtimal. Ama şu an için şaibeli iken  yarın belki bütün devletler tanıyıp Evet uçak biletini de böyle alabilirsiniz ticarette böyle yapabilirsiniz  buna Garanti veriyoruz gibisinden sunulduğunda bu sefer uygunlaşmaya da evrilebilir. 
Bitcoin Az önce saydığım sebeplerden İslami Finans kriterlerine uymamaktadır ama blokzincir de.  Bu yüzden şu an için belki biraz şaibeye olan Bitcoin ile teknolojisini de ayırmamamız bizim için faydalı olabilir yani bu teknolojiden de bunu Araştırmadan takip etmekten uzak kalmamız anlamına da gelmeyebilir yani özetlemek gerekirse Bitcoin aslen mübah bir şey olabilir Çünkü bir para ama az önce saydığım iki sebepten dolayı garantörü olmaması miras bırakılmaması ve bunun gibi birkaç tane daha ince sebepten dolayı  şu an pek uygun görülmemektedir sakıncalı sayılmaktadır. sakıncalı Sayma sebepleri de İslam'da seddi zerrai denen bir sınıfa girmektedir Bitcoin. ne oluyor Seddi zerai Zeray sebep demek set ona engel olmak demek yani sonunun ne olacağını meşhur olacağı seni zarara uğratacak bir şeyin başında kesmek sınıfında değerlendirdiklerini den dolayı şu an Bitcoin i riskli tehlikeli görmüşlerdir.

Yorumlar

CAPTCHA Image