Hükümete Tepki

CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı tam kapanmayla ilgili, “Ucube karar” eleştirisinde bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı yaptığı yazılı açıklamasında şunlara değindi: “Devleti yöneten tek adamın; Bilim Kurulu, ekonomistler, esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşlarını adeta hiçe sayarak bir direktifle ve altını boş bıraktığı tam kapanma isimli ucube kararın uygulanmasına sadece bir gün kaldı.

“Bir soru işareti”

Şimdi, başta küçük esnaf ve emekçilerimiz kara kara bu dönemde nasıl geçineceğini, evine yiyecek ekmeği nasıl götüreceğini düşünüyor. Böyle bir karar alınmadan, insanlar nasıl geçinecek, nasıl karnını doyuracak diye düşünmeyen, halkını hile sayan bir anlayışın, ülkeyi nasıl yönettiği ve kaosa sürüklediği akıl almaz bir soru işaretidir.

“Bir kabus gibi”

Vergi ve SGK ödemelerini gerçekleştiremeyen esnafın karşısında Nisan ayının son, tam kapanmanın ilk günlerinde SGK ödemeleri ile SGK yapılandırma taksit ödemesi adeta bir kabus gibi duruyor. Aylardır sorduğumuz, ‘128 Milyar Dolar nerede?’ sorusunu yanıtlayamayan hükümet, tam kapanmayı ve olası sonuçlarını nasıl açıklayabilir? Sağlık Bakanlığı verileri ve birbiri ile uyuşmayan açıklamalar; bugüne dek koca bir yalan olarak karşımızda dururken, hiç bir destek açıklaması olmaksızın alınan tam kapanma kararı, aslında Turizm Bakanı'nın sahibi olduğu ülkenin en büyük turizm şirketini kurtarmaya yönelik alınmış bir karar mıdır? Merkez Bankası kasasını boşaltan hükümetin, turizm gelirlerinden başka çıkış yolu bulunmaması sebebi ile alelacele alınmış bir karar mıdır?

“Parayı nereden bulacak?”

Kanal İstanbul diye bas bas bağıran Cumhurbaşkanı, halkına açıklayabileceği bir destek paketi için kaynak bulamazken, halkımı çaresiz kaderi ile baş başa bırakırken, bu ucube proje için parayı nereden bulacaktır, kim veya kinler, ne karşılığında finanse edecektir? Halkımızın güvenerek ve 19 yıldır tek başına iktidarda tuttuğu AKP, Ticaret Bakanı'nın kendi bakanlığına sattığı ürünlere para bulurken, Kürşat Ayvatoğlu isimli AKP büro memurunu lüks içerisinde yaşatacak finansmanı yaratabilirken, kendi belediyeleri ile Avrupa’ya sahte gri pasaportla insan kaçakçılığı yapabilecek zeka ve yeteneğe sahip iken; esnafını, pazarcısını, emekçisini unutmuş olabilir mi?

“Esnafı umursamadılar”

Asla unutmamış, aksine önemsememişmiş. Zira tam kapanma süresince alkol satışını yasaklayabilen, zincir marketleri haftanın 6 günü açık tutabilen kıvrak zekaya sahip olanlar, zaten can çekişen esnafı unutmamış, umursamamıştır.

Pandemi sürecinin başından bu yana halkı ile iç içe olan, kendilerini oy karşılığı değil gönül bağı ile destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Örgütü ve İzmit İlçe Kadın Kolları olarak, yine tam kadro ile ve tam destek ile sahada, kendilerinin yanında olacağız.

“Emir dışarıdan, uygulama içeriden”

Amerika’nın Ermeni soykırım açıklamasına sesini çıkaramayalar göstermişlerdir ki; ne anlattıkları gibi egemen, ne güçlü bir ülke yaratmışlardır. Emir dışarıdan, uygulama içeriden olmak üzere ülkeyi büyük bir yoksulluk ve kaosa sürüklemektedirler. Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye, Yaşasın Egemenlik. Bu zorlu süreçte ve daima emperyalist güllerden aldığı emirler ile ülkeyi kaosa götürenlerin karşısında, halkımızın yanında olacağımıza söz veriyoruz”

Yorumlar

CAPTCHA Image