KENDİ HAYATINDA DEVRİMCİ OL

KENDİ HAYATINDA DEVRİMCİ OL

        Her 15 saniyede bir kadın dövülmekte ve her yıl 7 yüz bin kadın tecavüze uğramaktadır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’de dünya kadınlarının ne durumda olduğunu yansıtan son derece kısa ama olağanüstü çarpıcı bir özet bu.

       Bugün mesela otuz bin çocuk açlıktan ölecek, yarın bir otuz bin daha. Bu ilginç gelmiyor insana ama futbol ilginç! Bugün dünyada elli milyon yetişkin insan, çocuklarla seks yapmaya yeltenecek. Bu ilginç değil.  Kirli hava, kirli su ve berbat edilmiş çevre de ilginç değil. Ancak saç bakımı ilginç, ayakkabı ilginç, 9 bin TL’lık saat ilginç…

      Bunlar bana acı veriyor. İnsanları değiştirmek zor ama sürekli bu acıyı hissetmek ve onu çekmek daha zor… İşte bu yüzden bu acı uyarıcı olmalı. Sadece harekete geçmek için uyarıcı. Devrim yapan insanlara bakın mesela onları diğerlerinden ayıran fark adaletsizlik ve şiddet karşısında bir şeyler yapabileceklerine inanıp, tutkuyla harekete geçmeleri.

       Dünyada şefkat öğreten tek bir okul yok. Oysa okullarda günde 1 saatlik ders olmalı mesela… Kaplumbağaların sindirim sistemi yerine şefkat öğretilmeli. İşte o zaman erkekler kendilerinden zayıflara şiddet uygulamazlar. Erkekler eşlerini dövmezler, öldürmezler…

       Canlılara annelerimizin bize davrandığı gibi davranmalıyız çözüm bu. Sadece anneler çocuklarını tutkulu bir şekilde sever ve korurlar. Eğer oğlumuz kedinin kuyruğunu çekiyor ve onun canını acıtıyorsa ona şunu söylemeliyiz. Onun annesi var o çok ağlar.

        Japonya da öğrenci öğretmenine tokat attı ve bir çocuk babasını dövdü diye halk sokağa döküldü. Tüm eğitim sistemi değiştirildi.

Gazete Gebze 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği

Uzun süredir köşe yazarlığı yaptığım Gazete Gebze ailesi çatısında bulunmaktan gurur duyuyorum… Gazete Gebze İmtiyaz sahibi Yunus Kahraman, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü nedeniyle gazete de çalışan kadın personel ve erkek personelin eşlerinin gününü kutladı.

Pembe Logoyla çıktı

Bu güne özel kırmızı olan logo rengini pembe olarak değiştirerek, 12 sayfasını kadınlara ayırdı. Şiddete dair tek bir haberin yayınlanmadığı Gazete Gebze de köşe yazarları da kadınlarla ilgili yazılara yer verdi.

Hediyeler Verildi

Kokteyle başlanan etkinlikte;  Personel isimlerinin yer aldığı kupa içerisinde Peperomya çiçeği ve çeşitli hediyelerin yer aldığı paketinin de takdim edildiği kutlamada toplu bir fotoğraf çekimiyle son buldu.

 

Yorumlar

CAPTCHA Image