Rekabetçi kur, ihracatı destekliyor

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 109 artışla 18 milyar 766 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu ihracat performansımızın, en yüksek nisan ayı gerçekleşmesi ve tüm zamanların da en yüksek ikinci aylık gerçekleşmesi olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Pandemi koşullarında gemi hat kısıtlamaları ve konteyner bulmakta yaşanan ciddi sıkıntılara rağmen bu ihracat seviyesini çok olumlu değerlendiriyoruz ve ihracatçı tüm firmaları kutluyoruz” dedi. 

Zeytinoğlu, rekabetçi kurun ihracatı desteklediğini söyledi

 Nisan ayı ithalatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, “Nisan ayında ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 61,4 artışla 21 milyar 886 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatta aylık bazda ise yüzde 7,4’lük gerileme oldu. Alt kalemlerine baktığımızda yatırım (sermaye) malları ithalatında yüzde 35,5, hammadde (aramallar) ithalatında yüzde 66,2, tüketim malları ithalatında yüzde 67,7’lik artış olduğunu görüyoruz. Arzumuz yatırım ve üretime yönelik kalemlerde artışların olması” diye konuştu.

 TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon oranlarına ilişkin de değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, fiyat artışları ve döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketlilik sebebiyle enflasyondaki artışın nisan ayında da devam ettiğini belirterek, “Nisan ayında TÜFE aylık yüzde 1,68 artarak yıllık yüzde 17,14’e, ÜFE ise aylık yüzde 4,34 artarak yıllık yüzde 35,17’ye yükseldi. Hammadde fiyatları ve döviz kurlarındaki artış sebebiyle enflasyondaki artışın devam edeceğini bekliyorduk. ÜFE’deki artışın daha hızlı olduğunu görüyoruz.  Yıllık ÜFE Kasım 2018’den sonraki en yüksek seviyesine ulaştı. ÜFE’de gerçekleşen bu hızlı artışların önümüzdeki dönem tüketici fiyatlarına yansımalarını görebileceğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

CAPTCHA Image