Salda Gölünde Bayram Tatili, Yüzlerce Kişi Geldi

YASAĞA RAĞMEN ZİYARETÇİLER GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçen yıl 1 Ağustos’tan itibaren dumansız hava sahası ilan edilen ve çevresinde sigara içilmesinin yasaklandığı Salda Gölü halk plajı sahiline bir ziyaretçi nargilesiyle gedi.

Bir ziyaretçinin ise yasak olmasına rağmen halk plajı sahilinde çukur açıp, çamur banyosu yaptığı görüldü. Ayrıca yine halk plajının kıyısına rögar kapağı atılması dikkati çekti.

 Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), SALDA GÖLÜ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Salda Gölü'ndeki mineral ve kaya yapılarının Perseverance'ın iniş yaptığı Mars'taki Jezero Krateri'ne benzediğini açıklayan NASA yetkilileri, “Salda Gölü'nde yapılacak incelemeler ve araştırmalar büyük önem taşıyor. ... NASA geçmişte de Salda Gölü'nün önemini vurgulamıştı

Dünyada mars özelliği taşıyan iki yerden birisi

Salda Gölü’nde dört yıldır araştırma yapan, İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yer bulunduğunu, bunlardan birisinin Kanada’nın kuzey bölgesinde, diğerinin de Salda Gölü’nde olduğunu kaydetti. Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu anlatan Prof. Russel, bu durumun Mars’taki bölgenin de eskiden deniz ya da göl olabileceğini ve burada da güneş enerjisi ile kimyasal moleküllerin birleşmesiyle hayatın başlayabileceğini gösterdiğini iddia etti.

Yorumlar

CAPTCHA Image