ŞİRKETİN DİJİTALLEŞME SÜRECİ NASIL BAŞLAR? 7

ŞİRKETİN DİJİTALLEŞME SÜRECİ NASIL BAŞLAR? yazı dizinisin sekizincisi ile karşınızdayım.Siber Güvenlik yazımızda, uygulamalarını ve kullanımı konusuna değineceğim.

      Dijital Dönüşüm, birbiriyle bağlantılı ve tamamen sayısalteknolojiyle donanmış sistemleri içerdiğinden güvenli iletişim ve bilgi güvenliğigelecekte büyük önem kazanacaktır. Bilgi ve veri güvenliğinin kritik önemkazanması, bu konudaki çözümlerin de güçlenmesini ve sistemlerin buçözümleri içermesini zorunlu hale getirecektir.

Siber Güvenlik

“Siber” kelimesi İngilizce “Cyber” kelimesinden uyarlanıp kullanılmaya başlayan bir kelime olupbilgisayar sistemlerini, ağları, programları ve verileri siber saldırılara veya dijital saldırılara karşı koruma uygulaması anlamına gelir.

Siber güvenlik ve siber saldırıları

Yeni teknoloji sonsuza dek bilgisayarları ve sistemleri bilgisayar korsanlarından, siber saldırılardan ve kötü amaçlı yazılım tehditlerinden korumaya çalışıyor. Örneğin, bir siber güvenlik köşesi, şirketlerin altyapılarını çalışanlar, müteahhitler ve diğerleri tarafından getirilen çıkarılabilir cihazlara yönelik kötü amaçlı yazılım tehditlerinden korumalarına yardımcı olabilir.Siber saldırı, bir bilgisayar ağını veya bilgisayar bilgi sistemini hedef alan her türlü saldırgan manevradır.

Siber saldırılar ayrıca kişisel cihazları, altyapıları ve tıbbi cihazları hedef alabilir. Tabletler, akıllı telefonlar dizüstü bilgisayarlar ve kişisel cihazlar gibi…

Altyapıyı hedef alan bir siber saldırı tüm bir şehri, bölgeyi ve hatta ülkeyi tahrip edebilir. Elektrik şebekemiz, demiryolu sistemlerimiz ve su temini, altyapıya örnektir. Elektrik, doğal gaz veya su olmayan binlerce veya milyonlarca insanı geride bırakan herhangi bir saldırı, özellikle kışın ölümlere neden olabilir.

Siber güvenlik tehdit türleri

Kimlik Avı : Saygın kaynaklardan gelen e-postalara benzeyen sahte e-posta gönderme uygulamasıdır. Amaç, kredi kartı numaraları ve giriş bilgileri gibi hassas verileri çalmaktır. Bu en yaygın siber saldırı türüdür. Kendinizi eğitim yoluyla veya kötü amaçlı e-postaları filtreleyen bir teknoloji çözümü ile korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Ransomware :Kötü amaçlı yazılım olarak da bilinen kötü amaçlı bir yazılımdır. Saldırganın önceden belirlenmiş bir fidye ödenene kadar mağdurun verilerini şifreler. Tipik olarak, saldırgan bitcoin gibi bir şifreleme para birimi şeklinde ödeme talep eder. Ancak o zaman saldırgan kurbanın verilerini serbest bırakmak için bir şifre çözme anahtarı gönderir.

Malware :Kötü amaçlı yazılım, yetkisiz erişim sağlamak veya bir bilgisayara zarar vermek için tasarlanmış bir yazılım türüdür.

Sosyal mühendislik: Rakiplerin sizi hassas bilgileri ortaya çıkarmak için kandırmak için kullandıkları bir taktiktir. Parasal bir ödeme talep edebilir veya gizli verilerinize erişebilirler.

Kurumlar Açısından Siber Güvenlik Nedir? Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kurumlar, şirketler ve kobiler penceresinden siber güvenlik kavramına baktığımız zaman karşımıza ilk olarak bilgi güvenliği kavramı gelmektedir. Kurumların sahip oldukları varlıkların en başında “veri / bilgi” gelmektedir. Kurumlar sahip oldukları bilgiyi derler, işler, satar, kiralar veya bir ürün / değer üretmek için kullanabilirler. Kurumlar için kritik önem arz eden bilgi güvenliği için global dünyada birçok standart oluşturulmuştur. ISO 2701 kurumlar için üretilen global çaptaki ilk ve tek denetlenebilir bilgi güvenliği standardıdır. Bilgi güvenliğini sağlayarak gizli verilerini ve sahip oldukları en önemli varlığı, “bilgi”yi korumakla yükümlüdürler.

Siber saldırılara karşı kendinizi koruyun

Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin: Bu, en güncel güvenlik yamalarından yararlandığınız anlamına gelir.

Antivirüs yazılımı kullanın:En iyi seviyede koruma sağlamak için yazılımınızı güncel tutun.

Güçlü parolalar kullanın: Parolalarınızın kolayca tahmin edilebilir türden olmamasını sağlayın.

Bilinmeyen göndericilerden gelen e-posta eklerini açmayın: Bu eklere kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.

Bilinmeyen göndericilerden gelen e-postalardaki veya tanınmayan web sitelerindeki bağlantılara tıklamayın: Bu, kötü amaçlı yazılımların yayılmasını sağlayan yaygın bir yöntemdir.

Halka açık yerlerde güvenli olmayan WiFi ağlarını kullanmaktan kaçının: Güvenli olmayan ağlar, işlemlere müdahale etmeye yönelik saldırılara karşı sizi savunmasız bırakır.

     Zamanınızı yönetin. Zaman sizi yönetmesin. Gücü elinize alın. Sağlıcakla Kalın

Yorumlar

CAPTCHA Image