HAYRETTİNNUHOĞLU VE İYİ PARTİ’DE GELİŞMELER

NoktaTV’de yaptığım Geniş Açı programının konuğu bu hafta Hayrettin Nuhoğluidi. Çünkü son günlerde siyasetin en dikkat çekici konusu İYİ Parti’dekigelişmeler idi ve bu gelişmeleri en iyi yorumlayabilecek yetkin kişilerinbaşında Hayrettin Nuhoğlu geliyor.

HayrettinNuhoğlu genç yaşlarından beri siyasetin içinde olan tecrübeli bir siyasetçi. İYİ Partihareketini başlatan ilk birkaç isimden biri. İYİ Parti’nin programınıhazırlamada görev yaptı. Partinin tüzüğünü yazan (ben, Tolga Akalın ve GünayKodaz’ın da içinde bulunduğu) 22 kişilik tüzük komisyonunun da başkanı idi. İYİParti’nin ilk Başkanlık divanında (Genel Başkan Yardımcısı statüsünde) GenelMuhasip idi. 27. Dönem İstanbul milletvekili olan Nuhoğlu halen Genel İdareKurulu (GİK) üyesi.

31Mart 2024 Yerel Seçimlerinden sonra İYİ Parti lideri Meral Akşenerpartisinin oy kaybının sorumluluğunu üstlenerek 27 Nisan’da OlağanüstüKurultay yapma ve bu kurultayda aday olmama kararı verdi.

Seçimbaşarısızlıklarından sonra parti liderlerinde görmeye alışık olmadığımız birtavırdı bu. Bu karar her kesimi ilgilendiriyor. Çünkü İYİ Parti’nin varlığı veyokluğu Türk siyasetindeki dengeleri tamamen değiştirebilecek bir olgu.

Mayıs2023’te yapılan Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra seçiminkaybedenlerinin başında gelen CHP’nin, örgütleri ve seçmeninde de müthiş birmoral bozukluğu yaşanmıştı. CHP Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığıseçimleri sonrası kongre yaptı ve tekrar aday olan Kemal Kılıçdaroğlu’nunyerine Özgür Özel Genel Başkan seçildi.

Cumhuriyettarihimizde (Bülent Ecevit’in İsmet İnönü’ye karşı seçilmesi hariç) pekrastlanmayan böyle bir değişim sonrası, CHP 31 Mart Yerel Seçimlerinde büyükbir başarı kazandı. Yüzde 25’lik cam tavanı kırıp yüzde 38’e yakın bir oylabirinci parti oldu. Türkiye ekonomisinin yüzde 70’ini üreten il ve ilçeleriyönetir hale geldi.

****

CHP’yeverilen emanet oylar kalıcı olur mu, olmazsa bu oylar nereye gider?

ŞimdiİYİ Parti’de bir değişim olursa bu parti merkezde bir konum eldeedebilir ve AKP ve CHP arasında paylaşılmış olan merkezdeki oyları toplayabilirmi?

Ençok tartışılan konu bu.

CHPkurultayından farklı olarak İYİ Parti’de Meral Akşener kurultayda adayolmayacağını açıkladı. Gerçi Meral Akşener’in “ikna edilerek” genel başkanadayı gösterilebileceği de konuşuluyor. Fakat bu çok zayıf bir ihtimal. Yanibir Genel Başkan değişimi olacağı kesin gibi.

Şimdilik“ben genel başkanlığa adayım” diye ortaya çıkan dört İYİ Partili var: KorayAydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın ve Günay Kodaz. Bu adaylar benim detanıdığım, çeşitli vesilelerle sohbet ettiğimiz, birlikte çalıştığımız isimler.

HayrettinNuhoğlu Başkanlık divanında ve GİK’te görev verilmediğinde ve TBMM’de çokbaşarılı çalışmalar yapmasına rağmen 2. defa milletvekili seçilmesinin önükapatıldığında da küsmedi. Siyasi nezaketini bozmadan parti içi çalışmalarınıaynı tempoyla sürdürdü. Ve Genel Başkanın listesine girerek GİK’e seçildi.

Mevcutadayları, onlarla yakından çalışmış olan, Hayrettin Nuhoğlu benden iyitanır. Ayrıca siyasi tecrübesi ve entelektüel birikimi yüksek olan birsiyasetçidir. Bu yüzden nokta TV’de kendisine sorduğum sorulardanbazılarını, aldığım cevapları ve izlenimlerimi kısaca özetlemek istiyorum.

************************************

HAYRETTİNNUHOĞLU NELER ANLATTI?

HayrettinNuhoğlu programımda da Meral Akşener için son derece nazik, dikkatli bir üslupkullandı. O’nun Türk siyaset tarihine geçen büyük hizmetler yapmış, başarılıbir Türk Milliyetçisi olduğunu söyledi. Kurultayda aday olmamasını da örnek birdavranış olarak tanımladı.

MeralAkşener’i yeniden aday göstermek isteyen ve bunun için Genel Başkanı ikna etmekisteyenler olduğunu ama bunun sonuç vermeyeceğini Akşener’in kararındandönmeyeceğini vurguladı.

HayrettinNuhoğlu’nun görüşleri mealen şöyle:

·        Aslındabütün kritik kararlarda olduğu gibi, Meral Akşener Altılı Masadankalkma, seçimlere iş birliği yapmadan yerel seçimlere girme kararında da genişbir istişare sürecinden sonra GİK’te çoğunluğun kararına uyarak verdi.

·        Cumhurbaşkanlığıseçimi ile yerel seçimler arasındaki süreçte Genel Başkan Meral Akşener’in öfkelive asabi tavrı partiyi olumsuz etkiledi. Fakat eşi ve oğlu üzerinden okadar çirkin ve haksız iftiralara maruz kaldı ki bir insan olarak etkilenmesinianlayışla karşılamamız lazım.

·        BenGenel İdare Kurulunda ve özel görüşmemizde ‘iki Büyükşehir başta olmak üzerekısmi iş birliğini’ savundum. Fakat benim gibi düşünenler azınlıkta kaldı.

·        MevcutGenel Başkan adaylarının hepsi de iyi yetişmiş, bilgili, birikimli kişilerdir. ÖzellikleKoray Aydın ile Müsavat Dervişoğlu’nu daha yakından tanıyorum ve hangi adayseçilirse seçilsin başarılı olacağına inanıyorum.

·        Üst kurul delegeleri adaylardan hem partiyi kısazamanda toparlayacak, teşkilatlar ve seçmenlerde moral motivasyonu sağlayacakve hem de gelecek genel seçimde büyük başarı sağlayarak, ülkeyi daha iyi yönetecekbir kadro oluşturacağına inandığı adayı seçecektir.

·        İyi Parti’nin siyasi kimliği Tüzüğün 2. Maddesindeaçıklanmıştır. Bütün adaylar ve teşkilatlarımız bu tanım içinde kalacaktır. Biz Milliyetçi, Atatürkçü, kalkınmacıve demokrat bir kimlikle Merkezde konumlanmış bir partiyiz. Hangiaday seçilirse seçilsin bu kimlik değişmeyecektir.

·        İYİ Parti’den bugüne kadar çeşitli sebeplerleayrılmış olan değerli insanlara kapımızı sonuna kadar açmalıyız. Partimizinkurumsal kimliği aleyhine konuşanlar ve genel başkanın şahsına yönelik inciticiağır söz söyleyenler hariç, bütün ayrılanları partimize geri kazandırmalıyız. Benimgörüştüğüm çok önemli isimler var onlar bir davetle geri döneceklerdir. Partimizinüst kurullarında görev yapmış değerli şahsiyetler, Kurucular Kurulu üyeleri yanında,il ve ilçe teşkilatlarında kırılarak veya beklentilerini bulamadığı içinayrılan bütün eski yol arkadaşlarımızın gönlünü almalıyız. Seçilecek GenelBaşkan bunları yapacaktır.

·        İyi Parti gelecek genel seçimlere kadar Merkezde geniş biralanı kontrol edecektir. CHP’nin kendisine verilen emanet oylarıkalıcı olarak tutması mümkün değildir. AKP de çözülme sürecine girmiştir. İyiParti bu partilerdeki sağduyuyu temsil eden geniş kitlelerin adresi olacaktır.

NOT: Programı izlemek için https://www.youtube.com/watch?v=hiH8IY8pd28 linki tıklayabilirsiniz.

 

18/04/2024

RuhittinSönmez

Halk Kürsüsü

POPÜLER

BİZİ PAYLAŞIN

REKLAM

GLOW JEWELRY

www.glowjewelrytr.com
REKLAM

ABONE OL

Güncel haberleri kaçırmamak ve en son gelişmelerden haberdar olmak için abone olun.

KATEGORİLER

YORUMLAR

yavuz aktaş
Haziran 26, 2023 at 2:26 pm
VERİN 400 Ü BU İŞ SÜKUNETLE OLSUN BİTSİN DEDİYİ TAM…
youtube reklam ver
Haziran 25, 2023 at 6:28 pm
youtube reklam verme
Omer çelik
Haziran 7, 2023 at 10:21 am
Tebrik ediyorum. Insan bu şu misali kıvrım kıvrım akar ya...…
Ateş Turan
Haziran 7, 2023 at 12:44 am
—süpersin yaa,,, Vallahi mi ,, ben orda yaşamak istiyoruumm… 🙋‍♀️🇹🇷🇹🇷

ETİKETLER