MHPGenel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin 14. Olağan Kurultayında yaptığıkonuşma ile AKP Genel Başkanına biat anlamına gelen sözler söyledi.

Önce“”Benim için bu bir final, yasanın verdiği yetkiyle bu seçim benim sonseçimim” diyen Tayyip Erdoğan’a “Bizi bırakma” diye adeta yalvardı:

“Ayrılamazsın,Türk milletini yalnız bırakamazsın. Yeni yüzyılın kurtarıcı lideri olarak sizigörmek istiyoruz.”

Bahçeli’ninbu sözlerinde üç husus dikkat çekiyor:

İlkolarak “yasanın verdiği yetki” yani “Anayasanın ‘bir kişi iki dönemdenfazla Cumhurbaşkanı adayı olamaz’ kuralını bir kere daha delmenin bir yolunubuluruz” mesajı vermek…

İkincisi,“Türk Milleti (“bu millet” mi desek acaba?) senin gibi lider bir daha çıkaramaz”mesajını vermek.

Üçüncüolarak da “Kurucu lider Atatürk” ifadesini “eski yüzyıl”sandığına kilitleyip, “yeni yüzyıl” için “kurtarıcı lider Erdoğan” sloganıyaratmak…

“Yeniyüzyıl”dankasıt 21. yüzyıl olmasa gerektir. Muhtemelen AKP’nin “Türkiye Yüzyılı”sloganına göndermedir.

“Kurtarıcılider” tanımınınsebebini ben anlayamadım.

“Türkmilliyetçisi” olmadığı gibi “milliyetçiliği ayakları altına alan” TayyipErdoğan “yeni yüzyılda” Türkleri kimden ve nasıl kurtaracaktır?

Benimbildiğim Devlet Bahçeli bu cümleyi kurduysa bir bildiği olmalı. Bundansonraki aşamalarda siyasi hamlelerini yorumlayabilmek için bu cümle hepkafamızın bir köşesinde kalmalı.

******************************

TÜRKMİLLİYETÇİLERİ İLE SİYASAL İSLAMCILAR BİRLEŞEBİLİR Mİ?

MHP, 1969’da kurulmuş, köklü birsiyasi partimizdir. Tek başına iktidar olamasa da koalisyon hükümetlerinde yeralarak ülke yönetiminde sorumluluk üstlenmiştir.

27yıldır MHP Genel Başkanı olan Devlet Bahçeli partisini son 7-8 yıldır AKP’yeeklemledi. İktidar olmaktan tamamen vaz geçen MHP, “Devletin başınaDevlet gelecek” sloganından bile vazgeçti, Erdoğan’ı liderbelledi. Bazı devlet kurumlarında etkili olmayı iktidara ortak olmaksayarak teselli oldular.

Oysakisiyasi partiler rakipleri olan diğer partilerden farklı bir dünya görüşüve programa sahip olurlar. Fikirlerini hayata geçirmek için de iktidar olmakisterler.

MHP’ninAKP’ye eklemlenmesi,siyaset literatüründe pek rastlanan bir olay türü değil. Şu sorunun cevabınınverilmesi gerekli:

MademkiAk Parti lideri Erdoğan’ı “kurtarıcı lider” olarak görüyorsunuz, mademkiiktidar sorumluluğuna ortak olmamak için hükümette bakanlık dahiistemiyorsunuz, mademki seçim afişlerinde ampul ile üç hilal, Erdoğan’laBahçeli birlikte… Peki, neden birleşmiyorsunuz?

AKPiçindeki “siyasal İslamcı” kanadın MHP’nin AKP’ye eklemlenmesini istemediğibiliniyor. Ama AKP oyları erimeye devam ettiği için R.T. Erdoğan MHP’nindesteğine muhtaç.

Bunakarşılık, AKP ile kaynaşmaya itiraz edebilecek kitle ayrılarak İYİParti’yi kurduğu için, MHP içinde Bahçeli’nin bu politikasına itiraz edecekkimse kalmadı.

MHP’nin(Bahçeli’nin) bu şartsız ve kısmen karşılıksız aşkı 55 yıllık Ülkücü hareketinemektarlarını rencide ediyor.

MHP’ninve AKP’nin siyasi kimlikleri arasında ciddi farklar vardır. Birisi Türkmilliyetçiliğini, diğeri siyasal İslam’ı temel alır. Bu siyasi kimlikfarkına rağmen birleşme kolay değildir.

******************************

TÜRKİYE’DESİYASİ AKIMLAR

Son50 yıldır, Türkiye’de siyasi hareketler 5 ana yoldan gelişti. Bu siyasi çizgilerin etkisidaha uzun yıllar devam edecektir.

·        Merkez Sağdenilen DP- AP (Menderes- Demirel) çizgisi 1980 darbesinden sonra önce DYP veANAP’a bölündü. Hep iktidarda kalmaya alışık bu zümrenin büyük kısmı, AKPkurulduktan sonra bu partinin içinde büyük ölçüde asimile oldu.

·        CHP’nin başını çektiği sol kanat Türkiye’de %22-25 mertebesinde bir oy tabanınasahip.  Atatürk’ün kurduğu bu partimiz ulusalcı,sosyal demokrat, sosyalist unsurları bünyesinde toplasa da iktidaralternatifi olacak bir kitlesel desteğe ulaşamadı.

·        Necmettin Erbakan’ınlideri olduğu Millî Görüş partileri MSP’den bu yana çok çeşitli isimleraldı. Bu kitle içinde siyasal İslamcılardan, mütedeyyin muhafazakarMüslümanlara kadar farklı tonlarda din algısı olanları topladı. Bu görüşün günümüzdekitemsilcileri SP ve YRP.

·        2002’deAKP’nin “Millî Görüş gömleğini çıkardık” diyerek yola çıkmasıylaTürkiye’nin siyasi dengeleri değişti. “Siyasal İslamcı” lokomotifinçektiği vagonların yolcuları arasında “merkez sağ” yanında “solcu/ liberalaydınlar” ve az sayıda “milliyetçiler” de vardı. Zamanla partidesiyasal İslamcılar tam hakim oldu. Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçip, tek adamyönetiminin benimsenmesinden sonra Ak Parti kurumsal kimliğini Erdoğan’ınşahsında eritti.

·        Alparslan Türkeş’in liderlik ettiği Milliyetçi Hareket Partisi içinden Türkeş’in sağlığında MuhsinYazıcıoğlu’nun BBP’si çıktı. A. Türkeş’ten sonra, Devlet Bahçeli’ninyönettiği, MHP’nin içinden kopan Türk Milliyetçileri de İYİ Parti ve ZaferPartisi’nde kümelendiler. Türk milliyetçilerinin dağılmış oylarınıntoplamı yüzde 25 civarında.

·        Türkiye’dekisiyasi hareketlerin beşincisi, terör örgütü PKK’nın gölgesinde siyaset yapanve zamanla çeşitli isimler alan, son olarak DEM Parti’nin temsilettiği kanat. Yüzde 10 mertebesinde bir kemik oyu bulunan bu siyasi grup,bağımsız hareket edemediğinden, bir türlü Türkiye partisi olamadı. Devlet bukitlenin “dağda değil ovada siyaset yapmasını” istiyor. Fakat bupartiler dağın etkisinden kurtulamıyor.

******************************

ERDOĞAN’DANSONRA…

Önümüzdekidönemde bu siyasi akımların kaderi Erdoğan’ın siyaset sahnesindençekilmesiyle temelden değişecek.

Erdoğan’ınsiyaset sahnesinden çekilmesi sağlık sorunları, ölüm gibi biyolojiksebeplerle olabileceği gibi Anayasal kural gereği hukuki veyaseçilememe gibi siyasi sebeplerle de “final” söz konusu olabilir.

GerçiAnayasal kuralları delmek için Erdoğan ve yandaşlarının elinde imkanlarolduğu malum. Son seçimde Anayasanın “3. defa aday olamaz” kuralı delinmedi mi?

Neticehiçbir makam sonsuz değil. Erdoğan ve Bahçeli’nin siyaset sahnesinden çekilmeside bir temenni değil, “Sultan Süleyman’a bile kalmayan dünya” gerçeği. Belirsizolan sadece zamanı.

Benimneslim için geç olabilir ama “Erdoğan sonrası Türkiye’nin” dizaynınıkimin ve nasıl yapacağı çocuklarımız ve torunlarımız için önemli.

 

21/03/2024

RuhittinSönmez

Halk Kürsüsü

POPÜLER

BİZİ PAYLAŞIN

REKLAM

GLOW JEWELRY

www.glowjewelrytr.com
REKLAM

ABONE OL

Güncel haberleri kaçırmamak ve en son gelişmelerden haberdar olmak için abone olun.

KATEGORİLER

YORUMLAR

yavuz aktaş
Haziran 26, 2023 at 2:26 pm
VERİN 400 Ü BU İŞ SÜKUNETLE OLSUN BİTSİN DEDİYİ TAM…
youtube reklam ver
Haziran 25, 2023 at 6:28 pm
youtube reklam verme
Omer çelik
Haziran 7, 2023 at 10:21 am
Tebrik ediyorum. Insan bu şu misali kıvrım kıvrım akar ya...…
Ateş Turan
Haziran 7, 2023 at 12:44 am
—süpersin yaa,,, Vallahi mi ,, ben orda yaşamak istiyoruumm… 🙋‍♀️🇹🇷🇹🇷

ETİKETLER